W poniedziałek, 6 maja 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to wspaniała okazja, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Wolność, Naród i Ojczyzna. W celu podkreślenia patriotycznego charakteru uroczystości, wszyscy zebrani przybyli do hali sportowej w strojach galowych, z przypiętymi do piersi biało-czerwonymi kotylionami. Po uroczystym wprowadzeniu pocztu sztandarowego, cała społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Goszczynie odśpiewała hymn państwowy. Następnie uczniowie z klas IV a i VI b oraz chór szkolny zaprezentowali część artystyczną. W wystąpieniach, wierszach i pieśniach patriotycznych opowiedzieli zebranym o doniosłym i jakże ważnym dla Polski wydarzeniu, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Całość uświetnił występ uczennic z klasy IV a, które wykonały przepiękny taniec z biało-czerwonymi flagami. Na zakończenie głos zabrał Dyrektor Szkoły - Pan Mariusz Wangryn, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie tej rocznicy oraz zachęcił wszystkich do pielęgnowania polskich tradycji i wartości oraz podziękował nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie uroczystości.

Dla całej społeczności szkolnej była to krótka lekcja historii i patriotyzmu. Niosła przesłanie, że powinniśmy jako naród żyć tak, żeby nasza Ojczyzna rozwijała się w duchu wolności, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.

Agnieszka Borowiecka, Agnieszka Zalewska